2. ΕΟΡΤΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΗΣ 28Η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 27-10-23

Στις 27 Οκτωβρίου 2023, το σχολείο μας σε συνεργασία με το Λύκειο Κροκεών πραγματοποίησε την καθιερωμένη σχολική γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας , απήγγειλαν ποιήματα και πεζά κείμενα καθώς επίσης συμμετείχαν στην χορωδία.

Τον συντονισμό της γιορτής ανέλαβαν η μαθηματικός του σχολείου μας Διονυσία Πιτσιλή Χατζή σε συνεργασία με τον μαθηματικό του Λυκείου Ανδρέα Τριανταφυλλάκο, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του μουσικού μας Νίκου Σταθάκη.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου συνέβαλαν επίσης στη διαμόρφωση του περιεχομένου της γιορτής. Μετά την ανάγνωση του βιβλίου «Έρικα» και τη διενέργεια σχετικών συζητήσεων στην τάξη της Γ΄ Γυμνασίου, οι μαθητές έγραψαν τα δικά τους κείμενα για τον ναζισμό. Στη συνέχεια, τα κείμενα αυτά συντέθηκαν και το τελικό παραχθέν κείμενο αναγνώστηκε την ημέρα της γιορτής.