20. ΤΕΤΑΡΤΗ 27 – 03 – 2024 : ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΤΕΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΤΟΝ «ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ»

ΤΕΤΑΡΤΗ 27 – 03 – 2024 :

Στις 27/03/24 οι μαθητές μας παρακολούθησαν σε ζωντανή  μετάδοση μέσω διαδικτύου (live streaming) ένα σεμινάριο με θέμα «Κοινωνική Μηχανική και απάτες στο Διαδίκτυο» που συνδιοργάνωσαν το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου (SaferInternet4Kids) του Ιδρύματος Τεχνολογίας και Έρευνας (ΙΤΕ) μαζί με την Εθνική Αρχή Κυβερνοασφάλειας του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης.

«Ποιους κινδύνους εγκυμονεί η αφελής κι αλόγιστη χρήση του διαδικτύου;», «Πώς μπορώ να προφυλαχθώ και πώς αντιδρώ σε περίπτωση που πέσω θύμα εξαπάτησης στο διαδίκτυο;», «Τι είναι ο «διαδικτυακός εκφοβισμός» (Cyberbullying) και πώς αντιμετωπίζεται;» ήταν μερικά από τα ζητήματα που παρουσιάστηκαν. Στους μαθητές δόθηκε η δυνατότητα να θέσουν ερωτήσεις στους παρουσιαστές και να λύσουν απορίες  από την προσωπική τους επαφή με το διαδίκτυο.

Στο τέλος του σεμιναρίου, καθηγητές του σχολείου μας προέβαλαν βίντεο από τη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, με αληθινά περιστατικά διαδικτυακού εκφοβισμού σε βάρος εφήβων, και ακολούθησε γόνιμη συζήτηση.