21. ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ 02 – 04 – 2024

2  ΑΠΡΙΛΙΟΥ  ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Λογοτεχνική εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου (02/04/2024)

Στο πλαίσιο του εορτασμού της παγκόσμιας ημέρας παιδικού βιβλίου, όπως έχει καθιερωθεί η 2α Απριλίου ως η γενέθλιος ημέρα του Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, οι μαθητές μας «συνομίλησαν» με τη γνωστή συγγραφέα Ζωρζ Σαρή (που πρόσφατα μάλιστα φιλοτέχνησαν με την εικαστικό του σχολείου μας σε τοίχο του εσωτερικού διαδρόμου). Μέσα από μια συνέντευξή που είχε βιντεοσκοπηθεί πριν τον θάνατό της (2012) και απευθυνόταν αποκλειστικά σε μαθητές, η συγγραφέας, εξιστορώντας την ιστορική της διαδρομή από τα μαθητικά της χρόνια ως την ενασχόλησή της με το θέατρο και τη μετάβασή της εντέλει στη λογοτεχνία, συνεπήρε τους μαθητές με τον άμεσο, λακωνικό και συχνά σαρκαστικό της λόγο.                                                                         Η εξομολογητική κι άκρως αποκαλυπτική της διάθεση έδωσε τροφή στα παιδιά, ώστε να προβληματιστούν για το πώς γίνεται κανείς συγγραφέας, πώς γεννιέται και πλάθεται ένα λογοτεχνικό έργο, ποια η σχέση του δημιουργού με τους λογοτεχνικούς ήρωές του κι ειδικότερα και με τους αναγνώστες του, θέματα τα οποία συζητήθηκαν με τους εκπαιδευτικούς μετά το πέρας της συνέντευξης. Επιπλέον, μαθητές μας που γνώριζαν τη Ζ. Σαρή μέσα από το συγγραφικό της έργο κατέθεσαν την προσωπική τους μαρτυρία για τη σχέση τους αυτή.

Στο κλείσιμο της εκδήλωσης όλο το ακροατήριο απόλαυσε μια πρωτότυπη και τρυφερή ιστορία για την τρέλα του έρωτα και την ομορφιά της αγάπης (από την ακουστική βιβλιοθήκη του διαδικτυακού ιστότοπου της «Ανοικτής Βιβλιοθήκης»), ενώ οι εκπαιδευτικοί, επικαλούμενοι τη γνωστή ρήση ενός σύγχρονου αμερικανού συγγραφέα (G.R. Martin) που αναφέρει πως «Ένας αναγνώστης ζει χίλιες ζωές πριν πεθάνει˙ ο άνθρωπος που δεν διαβάζει ζει μόνο μία!», προέβαλαν για άλλη μια φορά στους μαθητές την αξία της φιλαναγνωσίας.