12. ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ-ΛΥΚΕΙΟ ΚΩΦΩΝ και ΒΑΡΗΚΟΩΝ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ 02-02-2024

Την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2024, το σχολείο μας και το ΓΕΛ ΚΡΟΚΕΩΝ πραγματοποίησε διαδικτυακή συνάντηση με το Ειδικό Σχολείο ΚΩΦΩΝ και ΒΑΡΗΚΟΩΝ Αγίας Παρασκευής, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ΑΜΕΑ.
Από πλευράς μας παρουσιάστηκε η Ιστορία του σχολείου μας , η περιοχή μας και το έργο του Νικηφόρου Βρεττάκου.
Οι μαθητές του Εδικού Σχολείου απήγγειλαν ποιήματα του Νικηφόρου Βρεττάκου στην Ελληνική Νοηματική γλώσσα και μας παρουσίασαν την ιστορία του δικού τους σχολείου.
Μέσα από αυτή τη συνάντηση, οι μαθητές και μαθήτριες μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την ιστορία του σχολείου Κωφών και Βαρήκοων Αγίας Παρασκευής, να έρθουν σε επαφή με την Ελληνική Νοηματική Γλώσσα, να μάθουν για τις συνθήκες διαβίωσης της κοινότητας Κωφών στην Ελλάδα, και να ακούσουν τα αιτήματα τους σχετικά με την επίτευξη της προσβασιμότητας.
Κλείνοντας συμφωνήσαμε για μια νέα συνεργασία .